A Coventry Godiva Festival guide

Friday:
6pm – Racing Hearts (Real Ale Tent)
7pm – The Blow Monkeys (Electric Stage)
7pm – Thomas Lindsay (Real Ale Tent)
8pm – Steve Jones (The Real Ale Tent)
8.10pm – Womack and Womack (Electric Stage)
8.15pm – Comedian Jimmy McGhie (Rhythm Tent)
8.40pm – Comedian Cole Parker (Rhythm Tent)
9pm – Barkerhound (The Real Ale Tent)
9.30pm – Comedian Jason Wood (Rhythm Tent)
9.35pm – Go West (The Electric Stage)
Saturday:
12pm – 5pm Art fun for children (Kids' Tent)
12pm – 5pm Coventry history group stalls and fair (Lives and Times Tent)
12pm - 5pm Eco-friendly groups and stalls (Greenspace)
12pm – Hip Hop Coventry MDC (Rhythm Tent)
12pm – The Groovy Garden Players (Real Ale Tent)
12.15pm – Satin Dolls (Electric Stage)
12.15pm - Fire Service Display (Arena)
12.30pm – Family fun featuring Rex Boyd, Wolly, Hoop La la, Jones and Barnard, Sneakers and Hoop La la (Paradise Tent)
12.40pm – Falconer Hawkwise (Arena)
1pm – Haunted by Humans (Electric Stage)
1pm - Al Britten (Real Ale Tent)
1.30pm – Blind Pirates Rhythm and Blues (Rhythm Tent)
1.30pm – BMX stunts (Arena)
1.45pm – Echo Empire (Electric Stage)
2pm – Free Running demonstrations (Arena)
2pm – Ben Taylor (Real Ale Tent)
2.15pm – Carnival procession arrival (Arena)
2.30pm – Just Morale (Electric Stage)
3pm – The Salsa Samba Sensation (Rhythm Tent)
3pm - Colin Brown (Real Ale Tent)
3.30pm – Exit Calm (Electric Stage)
3.30pm – Jojangle Dancers (Arena)
3.30pm – Family fun featuring Rex Boyd, Wolly, Hoop La la, Jones and Barnard, Sneakers and Hoop La la (Paradise Tent)
3.40pm - Falconer Hawkwise (Arena)
4pm – Ashley Hancock (Real Ale Tent)
4.20pm - Fire Service Display (Arena)
4.30pm – Pint Shot Riot (Electric Stage)
4.30pm - Asian Strings, Skins and Spices (Rhythm Tent)
5pm – The Tones (Real Ale Tent)
5.05 - Jojangle Dancers (Arena)
5.10pm - BMX stunts (Arena)
5.30pm – Toploader (Electric Stage)
5.35 - Jojangle Dancers (Arena)
5.45pm - Drumalicious (Rhythm Tent)
5.55pm - Free Running demonstrations (Arena)
6pm – Gdansk (Real Ale Tent)
6.45pm - The 80's Matchbox B-Line Disaster (Electric Stage)
7pm – Seckou Keita (Rhythm Tent)
7pm – Barricades Rise (Real Ale Tent)
8pm – The Twang (Electric Stage)
8pm David Sanders (Real Ale Tent)
9pm – Freefall Collective (Rhythm Tent)
9pm – David Butler (Real Ale Tent)
9.25pm – Idlewild (Electric Stage)
Sunday:
12pm – 4pm Olympic Sports Zone featuring tennis, cycling, rowing, canoeing fencing, badminton and more (Arena)
12pm – 5pm Coventry history group stalls and fair (Lives and Times Tent)
12pm - 5pm Eco-friendly groups and stalls (Greenspace)
12pm – 5pm Art fun for children (Kids Tent)
12pm – Open Mic (Real Ale Tent)
1pm – Harvey (Rhythm Tent, folk)
1pm – Cederic Confuegus accordion player (Real Ale Tent)
1pm – Family fun featuring Rex Boyd, Wolly, Hoop La la, Jones and Barnard, Sneakers and Hoop La la (Paradise Tent)
1.30pm - Stylusboy (Electric Stage)
1.40pm – Gareth Davies-Jones (Rhythm Tent, folk)
1.45pm - Sarah Ruddick (Electric Stage)
2pm – Neil Hunter (Real Ale Tent)
2.05pm - Jonny Darley (Electric Stage)
2.25pm - Rachel Challis (Electric Stage)
2.25pm – Tri (Rhythm Tent, folk)
2.45pm - Fiona Cox (Electric Stage)
3pm - Ryan Martin (Real Ale Tent)
3.05pm - Thom Kirkpatrick (Electric Stage)
3.05 – PJ Wright (Rhythm Tent, folk)
3.25pm - April Elizanbeth (Electric Stage)
3.45pm - A-Cappella Fellas (Electric Stage)
3.55 – Dave Swarbrick and Kev Dempsey (Rhythm Tent, folk)
4pm - Jonny Nicholds (Real Ale Tent)
4.10pm - The Austin Francis Connection (Electric Stage)
4.50pm - The Yeah You's (Electric Stage)
4.55 – Clarkesville Mountain Band (Rhythm Tent, folk)
5pm – Smith and Jackson (Real Ale Tent)
5.35pm - The King Blues (Electric Stage)
5.45 – Meet on the Ledge (Rhythm Tent, folk)
6pm – The Godiva All-Stars (Real Ale Tent)
6.15pm - Newton Faulkner (Electric Stage)

YouTube logo
10 must-see Coventry videos

Facebook logo
Become a fan